اتلاف وقت و راه های مقابله با آن

آیا تا به حال به اهمیت زمان فکر کرده اید؟ به نظر شما در زندگی، گرانبها تر از زمان وجود دارد؟ بسیاری از ما پس از اتلاف وقت شروع به سرزنش کردن خود میکنیم، اما آیا با این کار زمان به عقب برمیگردد؟ با اطمینان می توان گفت زمان یکی از با ارزش ترین منابعی است که در اختیار ما قرار دارد و هرگز نباید آن را تلف کنیم. ما می توانیم زمان زیادی را برای انجام کارهای مختلف صرف کنیم، اما هرگز نمی توانیم زمانی را که صرف کرده ایم پس بگیریم.

به همین دلیل است که بیشتر افراد موفق، زمان را مهم تر و ارزشمند تر از پول می دانند. همه ی ما باید از وقت خود به روش های تولیدی استفاده کنیم. استفاده بهینه از زمان، به شما کمک می کند تا با تلاش کمتر به موفقیت بیشتری برسید. لازمه ی استفاده بهینه از زمان، تسلط بر تکنیک مدیریت زمان است. برای مدیریت بهتر زمان، لازم است مقاله ی مدیریت زمان را در کارمان بخوانید.


اتلاف وقت یکی از معضلات همه گیر جامعه شده است. در حقیقت طی یک نظرسنجی، ۸۹ درصد از مردم اعتراف کردند که خودمان مقصر اتلاف وقت هستیم، چراکه اگر ما با مدیریت زمان بتوانیم عوامل اتلاف وقت را از بین ببریم، دیگران و اتفاقات نمی توانند تاثیر زیادی در اتلاف وقت ما داشته باشند.

خواه دانشجو باشید، تاجر باشید، کارمند اداره باشید و یا هر شخص دیگری، اتلاف وقت سبب جلوگیری از پیشرفت شما می شود و سرعت شما را در رسیدن به اهدافتان کاهش می دهد. پس بهتر است این معضل را حل کنید. اما چگونه؟ چگونه می توانیم با اتلاف وقت مقابله کنیم؟ در ادامه به راه های مقابله با اتلاف وقت می پردازیم.

راه های مقابله با اتلاف وقت

۱- هدف هایتان را بنویسید.

بهتر است هدف هایتان را روی کاغذ بنویسید و آن را جلوی دید قرار دهید. با مکتوب کردن اهداف ذهنی، با انگیزه و سرعت بیشتری به سمت اهداف خود می روید. برای اینکه زمان را از دست ندهید، یک هدف واضح و روشن تعریف کنید. دستیابی به هدفی که در حد توان شما نیست، غیر ممکن است و سبب اتلاف وقت شما می شود.

زندگی مانند یک سفر است. افرادی که هدف مشخصی در زندگی ندارند، دچار سردرگمی می شوند و مسیر زندگی خود را به بیراهه می کشند و وقت خود را تلف می کنند. انسان هدفگرا به امید معجزه نمی نشیند و از هر لحظه ی زندگی استفاده می کند تا به اهداف خود برسد.

2- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

بسیاری از افراد، ساعت ها وقت خود را صرف مقایسه کردن خود با دیگران می کنند و حتی ممکن است، اهداف آن ها را جزئی از اهداف خود قرار دهند. این افراد به این نکته توجه نمی کنند که توانایی افراد متفاوت است و با مقایسه خود بادیگران، تمام وقت خود را صرف رسیدن به جایگاه آنان می کنند. همین مورد سبب می شود زندگی خود را به بیراهه بکشند و از روی سردرگمی راه های مختلفی را امتحان کنند و وقت خود را تلف کنند. سعی کنید روی زندگی خود تمرکز کنید و راه میانبر برای رسیدن به اهداف خود پیدا کنید.

3- برنامه ریزی کنید.

مهم ترین اصل در موفقیت هر فردی، برنامه ریزی می باشد. اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان، بر کسی پوشیده نیست. با برنامه ریزی صحیح می توان اهداف را در حداقل زمان و با مینیموم عوامل به دست آورد. در چنین حالتی امکان اتلاف وقت وجود ندارد. سعی کنید برنامه خود را بر اساس اولویت بندی بنویسید و در ابتدا، وقت خود را صرف امور ضروری کنید.

وجود برنامه زمانی در کارهایمان سبب می شود از اتلاف وقت جلوگیری کنیم که این نیز موجب می شود بتوانیم به کارهای دیگری بپردازیم و حداکثر امور را در یک بازه رمانی انجام دهیم.

4- عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید.

عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید، اما شاید برای شما هم سوال باشد که عوامل حواس پرتی چیست؟ خب الان برایتان میگویم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حال انجام کاری هستید، اما در این میان، حواستان پرت موارد دیگر می شود مانند گوشی موبایل یا نوتیفیکیشن های آن و یا خیلی از موارد دیگر! هنگام کار باید این عوامل را از خود دور کنید تا به طور کامل روی کار اصلی تمرکز کنید و کمترین وقفه را در عملکرد خود داشته باشید.

5- با تمرکز کار کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در بیشتر مواقع کل روز را درگیر کار یک ساعته شوید. علت این موضوع این است که بدون تمرکز شروع به کار کرده اید.
تمرکز، یکی از مهم ترین فاکتور ها برای موفقیت افراد است.

یک لامپ ال ای دی بدون هیچ آسیبی به افراد، خانه را روشن میکند، اما زمانی که با تمرکز به یک فلز می تابد، میتواند آن را برش دهد. این کار نشان می دهد وجود تمرکز می تواند باعث بهبود عملکرد شود و از اتلاف وقت جلوگیری کند. اگر کارهایتان را با تمرکز انجام دهید ممکن است قبل از زمان تعیین شده آن را به اتمام برسانید.

۶- تنبلی را کنار بگذارید.

شاخصه ی تنبلی، به تاخیر انداختن کارها است. فرد تنبل چون اهل کار نیست، حتی هدف های قابل دسترس و آسان را دست نایافتنی می بیند و به همین دلیل اوقات خود را به بطالت می گذراند. سعی کنید در خود نگرش مثبت ایجاد کنید و به خود تلقین کنید که از پس کارها بر می آیید و تنبلی را کنار بگذارید و با انگیزه شروع به کار کنید.

7- در تصمیمتان قاطع باشید.

اولین قدم برای حرکت به سمت هدف و موفقیت، گرفتن تصمیم است.
قدرت تصمیم گیری را در خود پرورش دهید. توانایی و سرعت در تصمیم گیری از شاخصه های مهم برای مدیریت زمان است. ناتوانی در تصمیم گیری سبب اتلاف وقت می شود.پس بهتر است به خودتان بگویید که شما فرد قاطعی هستید و با تصمیم گیری های منطقی، به سمت موفقیت پیش بروید. بسیاری از ما به دلیل اینکه در تصمیم گیری تعلل می کنیم، موقعیت ها و در نتیجه زمان خود را از دست می دهیم. دودل بودن، وابسته بودن به دیگران سبب عدم توانایی در تصمیم گیری می شود.

۸- ساعت مشخصی از روز را به فضای مجازی اختصاص دهید.

خواسته یا ناخواسته چه مقدار از زمان خود را در فضای مجازی تلف میکنید؟
امروزه گستردگی فضای مجازی برای همه ی ما آشکار می باشد. اتلاف وقت در فضای مجازی، بلایی است که همچون یک اپیدمی به جان جامعه افتاده است. اینستاگرام که وقتی غرق پست هایش می شویم متوجه گذر زمان نمی شویم.

اتلاف وقت در فضای مجازی، در اثر عدم مدیریت زمان در فضای مجازی رخ می دهد. بهتر است ساعت مشخصی از روز را به فضای مجازی اختصاص دهید و اگر بیش از آن زمان را در فضای مجازی گذراندید برای خود جریمه مشخص کنید.

 آسيب هاي اعتياد به فضاي مجازي را در هومان بخوانید.

سخنان بزرگان درباره ی اتلاف وقت و اهمیت زمان 

1- ژان دوال: آرزوی یک خوشبختی بزرگتر، پیوسته ما را از لذت خوشبختی که از آن بهره مندیم بازمیدارد.
2- شانینک: آنکه امروز را از دست می دهد فردا را نخواهد یافت. خوشبختی آینده در استفاده کردن از زمان حال است.
3- فرانکلین: آیا حقیقتا زندگی را دوست داری؟ اگر چنین است وقت را ضایع نکن، زیرا زندگی از ماده وقت ساخته شده است.
4- شوپنهاور: آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده نماید.
5- بالزاک: اتلاف وقت، گرانبهاترین خرج است.

جمع بندی

همانطور که همه ی ما میدانیم اهمیت زمان در زندگی، واقعیتی غیر قابل انکار است و اتلاف آن اثرات جبران ناپذیری در زندگی به وجود می آورد. پس بهتر است با خودتان فکر کنید و اگر تا الان به وقت خود اهمیت نمی دادید از این به بعد با رعایت نکات گفته شده، سعی کنید اتلاف زمان را به حداقل برسانید. چه بسا که این وقت های تلف شده می توانست صرف یادگیری مهارتی شود و یا در زمینه مورد علاقه خود آموزش ببینید. حرف از آموزش و مهارت شد پس بهتر است طرحی به نام طرح کارمان را به شما معرفی کنیم.

در طرح کارمان علاوه بر آموزش تخصصی و کاربردی، به شما پروژه های عملی میدهد و شما زیر نظر یک مسئول فنی به کارورزی می پردازید و در تمامی دوره آموزشی و کاراموزی، شما میتوانید به راحتی با مسئول فنی خود، ارتباط داشته باشید.

در طرح کارمان، شما به خاطر انجام امور کارآموزی که به شدت در روند یادگیری شما تاثیر گذار است، از میزان هزینه های دوره آموزشی خود میکاهید.
دوره های کارمان، در زمینه آموزش و کارورزی، حضوری یا غیر حضوری میباشد که فعلا به علت شرایط کرونا هم دوره آموزشی و هم دوره کارورزی غیر حضوری است.
آموزش ها و ارتباط شما با مدرس و مسئول فنی هر دو با نرم افزار ماکروسافت تیمز که نرم افزار قدرتمند برای تماس تصویری هست میباشد.

جهت ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر، وارد صفحه کارمان شوید.
صفحه معرفی طرح کارمان

https://karmansystem.com/

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *