ارز دیجیتال و خرید وفروش ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آن در حال حاضر برای افراد بسیاری جذابیت زیادی پیدا کرده است. اغلب افرادی که به تازگی وارد این حوزه می شوند اطلاعات چندانی ندارند. بیشتر آنها نیز فقط به خاطر شنیدن داستان سودهای هنگفتی که نصیب برخی شده است وارد این حوزه می شوند. ابتدا قبل از هرچیز توصیه می کنیم بدون اطلاعات و آموزش دیدن هرگز به انجام خرید و فروش نپردازید. البته این توصیه به دلیل غیرقابل پیشبینی بودن این بازار برای افراد آموزش ندیده و ناآشنا می باشد. قبل از هرچیز بهتر است که با ارزهای دیجیتال آشنا شده و اطلاعاتی درباره آن کسب کنید. آشنایی با رمزارزها و اصطلاحات این حوزه نظیر بیت کوین،توکن ،بلاک چین و … بسیار کمک کننده می باشد.

ارز دیجیتال چیست؟

به ارزهایی که در بستر بلاک چین برپایه توابع رمزنگاری ایجاد و عرضه شده اند رمز ارز می گویند. اولین ارز دیجیتالی موفق جهان   بیت کوین می باشد که با هدف تمرکز زدایی از دولت ها ایجاد شد. ارزهای دیجیتال اکثرا در بستر غیر متمرکز و بر پایه فناوری بلاک چین توسعه پیدا کرده اند. این ارزها ابتدا برای انجام معاملات مالی بدون دخالت و کنترل دولت ها ایجاد شده و کارکرد دیگری نداشتند. با شناخت توانایی ها و فرصت هایی که فناوری بلاک چین ایجاد کرد کم کم کوین های بسیاری عرضه شدند. این ارزها که توکن نامیده می شوند فقط برای انجام معاملات نبوده و کاربردهای دیگری نیز داشتند. با گسترش و رشد این حوزه  افراد بسیاری با هدف کسب سود های هنگفت جذب این بخش شدند. بسیاری به دلیل انتخاب ارز دیجیتال اشتباه ضرر کرده و دارایی های خود را ازدست دادند. در ادامه برخی معیارها که در انتخاب یک رمز ارز دیجیتال مناسب به شما کمک می کند را معرفی کنیم.

ارز دیجیتال و رمزارزها و ارزهای دیجیتال

 بررسی گزارشی که عملکرد ارز دیجیتال را توضیح می دهد

هر چیزی که در بستر ارز دیجیتال عرضه شود خواه ارز باشد یا توکن و هر چیزی که در بستر بلاک چین باشد یک سند دارد. دراین سند که وایت پیپر نامیده  می شود هدف از ایجاد آن آورده شده است. همچنین در وایت پیپر رسالت پروژه و نحوه عملکرد آن آورده شده است. می توان گفت که وایت پیپر بیان کننده نقشه راه و همچنین  نشان دهنده برنامه سازندگان آن برای آینده پروژه می باشد. همانطور که بیت کوین اولین و مشهورترین رمز ارز دیجیتالی جهان است وایت پیپر آن نیز بسیار مشهور می باشد. این سند توسط خالق مرموز بیت کوین ساتوشی ناکاموتو با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا» در اکتبر 2008 منتشر شد. وایت پیپر ها از آن جهت به عنوان معیار اهمیت دارند که در آنها استراتژی ورود به بازار، ویژگی های مثبت ومنفی، رسالت ارز دیجیتال و … ذکر شده است.

اندازه و حجم میزان معاملات انجام شده ارز دیجیتال در روز

میران اندازه بازار ارز دیجیتال در مقام مقایسه با دیگر بازارها اندازه کوچکتری برخوردار است. این کوچکی به خاطر نو بودن این بازارها و تازگی آن نسبت به دیگر بازارهای جهان است. در نتیجه دانستن میزان حجم بازار ارزی که قصد خرید آن را داریم بسیار اهمیت پیدا می کند. هر چه که میزان حجم معاملات روزانه یک ارز دیجیتال بیشتر باشد در نتیجه ارز مناسب تری برای سرمایه گذاری می باشد. توجه کنید که اگر سرمایه گذاری در یک رمز ارز توسط شما قطعی شد حتما اندازه بازار را بررسی کنید. پس از بررسی بهتر است که میزان دارایی که قصد سرمایه گذاری دارید درصد کمی از میزان مبادلات باشد. مثلا اگر حجم تبادل انجام شده 20000 دلار باشد نباید 10000 دلار در آن بازار سرمایه گذاری کنید. زیرا این مقدار یک دوم ارزش بازار آن ارز بوده و کار بسیار پر ریسکی می باشد.  در ادامه به بیان چند معیار که برخی در ابتدا به نظر غیر مهم می آیند اما اهمیت بسیاری دارند اشاره می کنیم.

ارز دیجیتال و رمزارزها و ارزهای دیجیتال

عمر رمز ارز

میزان عمر یک ارز دیجیتال نشان دهنده روند تثبیت شده آن در بازار و حفظ خود در برابر بحران ها است. هرچه یک ارز تاب آوری  در برابر بحران ها داشته باشد برای سرمایه گذاری کم ریسک تر است. البته این بازار نوسانات خود را دارا می باشد و ریسک خودش را دارد اما رمز ارزی نظیر بیت کوین از ثبات بهتری برخوردار است.در ارزهایی که به تازگی عرضه شده و هنوز بحران هایی را پشت سر نگذاشته اند سرمایه گذاری زیادی نکنید.

بررسی کاربرد ارز دیجیتال

پیش تر اشاره کرده بودیم که برخی از رمز ارزها کارکردی غیر از صرفا تبادل مالی دارند. برخی از ارزهای دیجیتال با هدف انجام یک کار کاربردی توسعه پیدا کرده اند. از جمله این حوزه ها می توان به بازی های دیجیتالی، حوزه قرار دادها، توکن ها و …اشاره کرد.در نتیجه توجه کنید که حتما ارزی را انتخاب کنید که کاربردی و هدفمند باشد.

ارز دیجیتال و رمزارزها و ارزهای دیجیتال

مقدار ارزش بازار ارز دیجیتال

هرچه میزان ارزش بازار یک رمزارز دیجیتال بیشتر باشد گزینه جذابی برای سرمایه گذاری می تواند باشد. ارزش بازار از فاکتورهای پراهمیتی است که باید قبل از هر اقدامی سنجیده شود. برای محاسبه ارزش بازار یک کوین میزان کل تعداد کوین های در گردش را ضرب در ارزش آن بکنیم. البته محاسبه این کار توسط انسان و بدست آوردن میزان ارزهای مبادله شده سخت و تقریبا غیر ممکن است. برای به دست آوردن این اطلاعات بهتر است که از پلتفرمی به نام coinmarketcap استفاده بکنید.

جمع بندی

در مجموع معیار ها و شاخص های بررسی بسیار گسترده بوده و نیاز به صرف زمان برای آشنایی با آنها می باشد. صرفا مطالعه مقالات نمی تواند اطلاعات کامل را به افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند بدهند. توصیه می شود که افراد قبل از ورود به این حوزه حتما آموزش های لازم را ببینند. موسسه کارمان در دوره آموزشی کارآموزی ارز دیجیتال  درطول آموزش به بیان فوت و فن ها می پردازد. در ادامه در دوران کارآموزی نیز زیر نظر یک منتور افراد  تجربه خوبی را در خرید و فروش رمز ارز ها کسب می کنند.

سامانه کارآموزی کارمان

 

 

منبع : due

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *