سلام دوستان عزیز امیدوارم حال دلتون خوب باشه. میخواهیم تو این مقاله به بررسی انواع لوگو و تفاوت آنها بپردازیم با ما همراه باشید. لوگوها تصاویری هستند که کسب و کار ما را معرفی میکنند و یه جورایی نماد کسب و کار ما هستند. آیا میدانید که 7 نوع لوگو وجود دارد؟هرچند که این 7 نوع لوگو ترکیبی از تصاویر و تایپو گرافی هستند ولی هر نوع آرم و لوگو احساس متفاوتی را به برند شما میدهد. از اونجایی که لوگو در کسب و کار شما اولین چیزی هست که مشتریان میبینند باید درست آن را طراحی کنید. حالا اگر میخواهید این هفت لوگو را بشناسید تا بهترین لوگو را انتخاب کنید با ماهمراه باشید.

معرفی انواع لوگو

1- لوگوهای مونوگرام(MONOGRAM OR LETTERMARK)

مونوگرام دسته ای از لوگو است که مبنای آن تایپوگرافی است و از حروف تشکیل شده است. این نوع لوگو از حروف مختصر تشکیل شده است و حروف مختصر، نام برند لوگو را تشکیل میدهند. لوگوی شرکتهایی مثل HBO،HP،NASA،CNN،IBMجز این دسته از لوگوها میباشد. به احتمال زیاد شما هم متوجه یک الگوی خاصی در نام این برندها شده اید،این برندها معمولا نامهای طولانی دارند که قراردادن تمام اسم برند در لوگو منطقی به نظر نمیاد به همین دلیل با مختصر کردن نام برند مورد نظر، توانسته اند یک لوگو مناسب را طراحی کنند.

همانطور که گفتیم این دسته از لوگوها مبنای آنها تایپوگرافی میباشد که از چندتا حرف که مخفف نام شرکت است، تشکیل شده است. این گروه از لوگوها برای شرکتی که نام طولانی دارد تشکیل شده است چون فقط با آوردن چند حرف، مردم آن را به یاد می آورند برای مثال شرکت NASA مخفف  NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION است. به طورحتم چنین نامهای طولانی را کسی به خاطر نمیسپارد ولی با مختصر کردن آن به حرف اول برند میتوانید نامهایی داشته باشید که در ذهن مخاطبان به خوبی بماند.

از آنجا که تمرکز در این لوگو بر روی حروف است باید فونت مورد نظر را به دقت انتخاب کرد. یک طراح حرفه ای از فونت اختصاصی استفاده میکند و اول با یک فونت معمولی نام برند را مینویسند و بعد با ابزارهای طراحی اقدام به تغییر در فونت آن میکنند و به این صورت یک لوگو برمبنای حروف طراحی میکند. البته در شروع کسب و کار تازه در صورتی که بخواهید برند خود را به مردم معرفی کنید، میتوانید در زیر لوگو نام کامل برند خود را بنویسید تا افراد شما را زودتر بشناسند.

لوگو آی بی ام

2- لوگو تایپ(LOGO TYPE OR WORDMARKS)

مثل لوگو مونوگرام این نوع لوگو هم لوگوهایی براساس فونت هستند و بر روی نام برند تمرکز دارند. لوگوهایی مثل VISA،COCA COLA از این نوع لوگوها هستند. از این لوگو زمانی استفاده میشود که شما برای برند خود یک نام کوتاه و متمایز داشته باشید. لوگو شرکت گوگل از معروفترین و بهترین مثال برای این دسته است، این برند معروف یک نام متمایز و کوتاهی دارد که با یک طراحی قدرتمند و زیبا توانسته در ذهن مردم جای گرفته باشد.برای مثال شرکت مد و فشن از فونت تیز استفاده میکنند و شرکتهای دولتی از فونت سنگین و سنتی برای این کار استفاده میکنند. بیشتر بخوانید:(تاریخچه لوگو گوگل)

لوگو تایپ کوکاکولا

3- لوگوهای تصویری(pictorial marks or logo symblos)

بسیاری از شما خوانندگان وقتی که به یک لوگو فکر میکنید این دسته از لوگوها در ذهن شما تجسم میشود. لوگو تصویری همانطور که از نامش پیداست یک لوگو برمبنای آیکون و گرافیک است. نمادهایی مثل اپل،توییتر و بسیاری از برندهای دیگر جز این دسته از لوگوها هستند.این برندهای شناخته شده هستند و به همین دلیل از نمادها استفاده میکنند. بهترین لوگو برای کسب و کارهای نوپا، لوگوهای تصویری است که در بین این 7 لوگو، این دسته از لوگوها از همه محبوبتر میباشد.

یکی از دغدغه های مدیران این است که باید چه تصویری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند که متناسب با کسب و کار آنها باشد و بتواند زمینه ی فعالیت آنها را نشان دهد. در این مورد خیلی باید دقت داشته باشید چون تصویری که انتخاب میکنید یه جورایی همیشه با شما است و شما را با آن لوگو و تصویرمیشناسند. در انتخاب کردن تصویر خودتان را محدود نکنید و شما میتوانید احساس و مفاهیم خود را در تصاویر بگنجانید البته باید تو این زمینه سابقه داشته باشید که دقیقا بدانید چه کار کنید.

لوگو تصویری اپل

4- لوگوهای انتزاعی(abstract logo marks)

این نوع از لوگوها لوگوهای تصویری هستند که مفهوم خاصی ندارند و غیر قابل تشخیص هستند. برای مثال لوگو اپل قابل تشخیص است و ما به راحتی متوجه میشویم که تصویر یک سیب است ولی لوگو شرکتهایی مثل BP،PEPSI،و ADIDAS مفهوم خاصی ندارند. لوگو های انتزاعی دسته ای از لوگو های تصویری هستند که مفهوم خاصی ندارند و قابل تشخیص نیستند. مانند بسیاری از لوگوهای دیگر این مدل از لوگو هم میتواند عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و کسب و کار شما را در قالب یک تصویر خلاصه کند. همچنین در این مدل از لوگو نیاز نیست دنبال یک تصویر قابل تشخیص و مفهومی باشید که نشان دهنده ی فعالیت شما باشد. دست شما در این لوگو باز است و شما میتوانید به وسیله ی سایه ،رنگ و اشکال مختلف مفهومتان را در قالب یک لوگو زیبا جای دهید.

سامانه کارآموزی کارمان

لوگو انتزاعی آدیداس

5- لوگوهای Mascots

نوعی لوگو هست که شخصیتی مصور را در بر میگیرد. بیشتر این شخصیتها سرگرم کننده و کارتونی هستند. لوگوی Mascotsیک روش عالی برای ایجاد کردن شخصیتهای گویاست. استفاده کردن از شخصیتها بسیار تاثیر گذار هستند و استفاده کردن از آنها بسیار هوشمندانه است. ذهن افراد جوری است که شخصیتهای خیالی میتوانند در خود نگه دارند. برای مثال ممکن است شما یک شخصیتی که خیالی هست و سالها پیش در یک برنامه تلویزیونی دیدید به خاطر بیاورید ولی بسیاری دیگر از خاطرات خود را فراموش کرده باشید.

لوگوی Mascotsیک کاراکتر و شخصیت انیمیشنی است که کسب و کار شما را مشخص میکند که این شخصیت ها را میتوان سفیر کسب و کار نامید. معروفترین این شخصیتها برندKFCهست که بسیاری از شما عزیزان بارها آن رادیده اید. این گروه از لوگوها برای کسب و کارهایی که باخانواده و کودکان در ارتباط هستند استفاده میشود چون قدرت تعامل بالایی دارند.

kfc-logo-mascots

6- لوگو های ترکیبی(The combination mark)

لوگو ترکیبی یک دسته از هفت نوع لوگو است که متن و تصویر میتوانند در کنار هم قرار داده شوند و از بین همدیگر عبور کنند. معروفترین لوگو Lacoste و کینگ برگر، اشاره کرد. در بین لوگوهای ایرانی میشود به لوگو اسنپ و سایت آپارات اشاره کرد. این دسته از لوگوها به خاطر ترکیب متن و تصویر، انعطاف زیادی دارند. در این لوگو میتوانید بعد از شناخته شدن برند، متن را از تصویر حذف کنید و فقط یک لوگو تصویری داشته باشید. این کار را بزرگترین برندهای بزرگ دنیا انجام داده اند.

لوگو ترکیبی برگر کینک

7- لوگوهای emblem

این مدل از لوگوها که در ظاهر سنتی و قدیمی هستند بیشتر در شرکتها و مدارس و ارگان دولتی مورد استفاده قرار میگیرد و در صورت استفاده کردن درست، میتواند بسیار موثر باشد. این نوع لوگو حاوی یک نشانه و تصویر است که درون آن از فونت های مخصوصی استفاده میشود مثل مدال و مهرها.

لوگو استارباکس

در کسب و کارمون از چه لوگویی استفاده کنیم بهتر است؟

♦در صورتی که یک کسب و کار با نام طولانی دارید، بهترین کار استفاده کردن از مونوگرام لوگوهاست.در این سبک میتوانید با خلاصه و کوتاه کردن نام برند خود و یک طراحی زیبا، یک لوگو خوب طراحی کنید که در زمان کم موجب شناخته شدن برند شما میشود.

♦در صورتی که کسب و کارتان جدید هست و میخواهید سریع شناخته شوید، از لوگو تایپ استفاده کنید.البته در صورتی که نام برند شما کوتاه است وگرنه نتیجه عکس خواهید گرفت.

♦هر دونوع از لوگو نوشتاری برای موضوع بازاریابی و برندینگ مناسب هستند.

بیشتر بخوانید:(هزینه ی طراحی لوگو در سال 1400)

کلام آخر

در انتخاب یک لوگو مناسب فقط نباید سلیقه را مد نظر داشت و باید با تحقیق کردن در کسب و کار خود و بررسی کردن رقبا لوگو مناسب را پیدا کنید. بیشتر شرکتهای بزرگ و معتبر لوگو ترکیبی را برای برند خود انتخاب میکنند چون میتوانند طرحهای زیبایی طراحی کنند و بسیار انعطاف پذیر است. به طور قطع انواعی که در این مقاله ذکر کردیم از موفق ترین و اصلی ترین سبک طراحی آرم و لوگو در دنیا است. پس به این سبکها اعتماد کرده و براساس نیازی که دارید یکی از آنها را انتخاب کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *