کارآموزی ، استخدام بدون سابقه کاری

در کارآموزی میتوان بدون سابقه کاری استخدام شد.


سلام بنده محقق حوزه «کارآموزی» از دانشگاه تهران دانشکده کارآفرینی هستم  و در این مطلب از وبسایت کارمان قرار هست جامع ترین مقاله در وب فارسی رو در مورد مفاهیم و اصول کارآموزی رو طبق سرفصل های زیر و طبق مطالعات علمی صورت گرفته شرح بدیم چه برای کارآموزان  و چه برای کارفرمایان  . پیشاپیش ممنونیم بابت همراهی و توجه شما به این مطلب

1- چیستی و چرایی کارآموزی ؟
2- اهمیت کارآموزی در رشد کارآموزان و کارفرمایان
3- اصول کارآموزی طبق استانداردهای جهانی
4- کارآموزی کجا بریم ؟
5- مشکلات کارآموزی در ایران در حال حاضر
6- سامانه های کارآموزی در ایران

کارآموزی چیست ؟

کارآموزی به عنوان یک مکانیسم موثر برای هموارسازی انتقال جوانان بین مرکز آموزشی و دنیای کار شناخته شده است.مجموعه متنوعی از تحقیقات نشان می دهد که تکمیل یک دوره کار آموزی می تواند نتایج کلی بازار کار را برای جوانان بهبود بخشد.

تعریف درست و اصولی «کاراموزی »« (Internship) » چیست ؟ تعاریف بسیاری از سمت صاحب نظران ارائه شده است ، برای مثال ، آقای تووی بیان میکند که

یک کاراموز به کسی گفته میشود که به وسیله یک فعالیت تمام وقت یا پاره وقتی که به هدف تحصیلی اش مرتبط میشود ، مشغول میشود که میتواند رایگان و غیررایگان باشد و همچنین استخدام وی موقتی باشد.”

یا تعریف دیگر از مفهوم کاراموزی توسط زوپیاتیس بیان شده است

“کاراموزی یک تجربه کار عملی کوتاه مدت است بطوریکه در یک زمینه خاص از علاقه خود ، کسب تجربه و دریافت تمرین میکند.”

کارآموزی و یا همان سیستم استاد-شاگردی از هزاران سال پیش در جریان بوده و افراد جوان و نوآموز برای کسب تجربه و مسیر استادی ، به شاگردی میپرداختند ، بعضی روایت ها بر این است که از زمان امپراطوری روم و ایران این شیوه استاد-شاگردی ایجاد شده است  . منبع : کتاب چیرگی اثر رابرت گرین.

نظام استاد شاگردی

نظام استاد-شاگردی مزایای زیادی داشته است که از دیرباز و چندهزار سال این روش و مسلک پایدار و استمرار داشته است ، به این دلیل که یکی از کم بها ترین و ارزشمندترین روش یادگیری است چراکه شاگرد بدون سعی و خطای خاصی و پرداخت بها و تاوان زیادی ، به کسب تجربه های ارزشمند از استاد میپردازد .

در کتاب «چیرگی» بیان میکند که رابطه استاد-شاگردی میبایست یک رابطه ای باشد همراه با احترام و حتی صمیمیت باشد و با ذکر مثال هایی بیان میکند که بالاخره شاگرد راه خودش را از استاد جدا میکند و مسیر چیرگی استادی خود را به تنهایی و بدون استاد طی میکند . این شیوه هزاران سال گذشت زمان از شاگردی بوده و غیرقابل انکار است !

سامانه کارآموزی کارمان

بعدها پس از طی زمان مفهوم کارآموزی از دل استاد-شاگردی بیرون آمد و شکل کارآموزی کنونی را به خود گرفت . کارآموزی کمی مدرن تر از روش استاد-شاگردی میباشد چرا که نظام مند تر میباشد.

بیشتر بخوانید : قوانین و تاریخچه کارآموزی در ایران

شرایط و طول دوره کارآموزی

در حال حاضر کارآموزی در دنیا به روش هایی نظیر تمام وقت ، پاره وقت ، دورکاری یا آنلاین و پروژه ای انجام میشود که هر کدام ویژگی ها و مزیت های خاص خودش را دارد.

طول دوره کارآموزی در نقاط مختلف دنیا بسته به نیاز و قوانین و فرهنگ ها مختلف است و از دوره 3 ماهه تا 2 ساله به صورت مستمر وجود دارد .

در کشور ایران  ، به طور معمول طول دوره کارآموزی 3 الی 6 ماه میباشد.

شرایط پرداختی کارآموزی

کاراموزی در همه جای دنیا به  2 روش با حقوق و بدون حقوق انجام میشود و هیچ الزامی وجود ندارد که کارفرما پرداختی به کارآموز داشته باشد.

در بعضی از شرکت ها هزینه حمل و نقل و هزینه های جاری را پرداخت میکنند و یا در بعضی از شرکت ها حقوق حداقلی را پرداخت میکنند و در بعضی از شرکت ها هیچ حقوقی به کارآموان پرداخت نمیکنند .

این مسئله به همه جای دنیا میتواند تعمیم داده شود و فقط به ایران و خارج از ایران مربوط نیست .

رشته های کارآموزی

از پرمخاطب ترین رشته های کارآموزی در دنیا میتوان به «حقوق و قانون» ، « مدیریت و کسب و کار » ، « مهندسی» ، « علوم پایه » ، « پزشکی ، پیراپزشکی و پرستاری» اشاره داشت .

در ایران پرمخاطب ترین رشته های کارآموزی میتوان به کارآموزی «پزشکی و پیراپزشکی» ، «حقوق» ، «مهندسی» و « بازاریابی ، فروش ، کسب و کار» و «گرایش های مدیریتی »  اشاره داشت ،

اگر چه کارآموزی در همه رشته ها توصیه میشود و نمیتوان صرفا بگوییم این رشته ها نیاز به کارآموزی دارد .

 

گزارش کارآموزی

گزارش کارآموزی یک سند مکتوب است که شرح موارد یادگرفته شده در دوره کارآموزی و همچنین سوابق فعالیت های انجام شده در آن نوشته میشود . برای دیدن نمونه گزارش کارآموزی و بررسی جزئیات آن به لینک زیر مراجعه فرمایید .

بیشتر بخوانید : گزارش کارآموزی 

اهمیت و فایده کارآموزی

 

 

در مقاله ای با بررسی سیستماتیک 57 مقاله دیگر در رابطه با تاثیرات کاراموزی را مشخص و تایید شد که کاراموزی بر 3 جز کاراموز ، کارفرما و موسسات آموزشی تاثیر مثبتی دارد و رابطه های برد-برد ایجاد میکند.

به طور کلی یک کارآموزی مناسب ، به شرکت ها و کسب و کار ها کمک میکند تا بهترین کاندیداهای استخدام خود را داشته باشند بطوریکه این افراد با فرهنگ و ساختار سازمان مطابقت یافته اند

و همچنین برای کارآموز هم فواید زیادی نظیر کسب تجربه و فرصت همکاری به وجود می آید.

اهمیت کارآموزی برای کارآموز

 

فایده کارآموزی برای کارآموزی

 

برای یافتن اهداف دانشجویانی که قصد بر انجام کاراموزی را دارند ، مصاحبه ای از 43 نمونه از دانشجویان یک دانشگاهی واقع در امریکا انجام شد و نتیجه (اهداف دانشجویان بر انجام کاراموزی به ترتیب اولویت ) به شرح زیر است :

 • تجربه کار در یک محیط کار واقعی
 • بدست اوردن دانش در مورد زمینه تخصصی شرکت
 • آشنایی با کاربرد آموخته های خود در محیط آکادمیک
 • ساختن روابط جدید
 • بدست اوردن تجربه

با مطالعه  مقالات به این نتیجه میتوان رسید  که مزایای مهم کاراموزی برای کاراموزان میتوان به 3 دسته کلی ، تقسیم بندی کرد :

1-فرصت های کاراموزی

2-توسعه مهارت

3-پیداکردن شغل و ارتباطات

تحقیق های متعددی نشان میدهد که کاراموزی ، احتمال استخدام افراد را بالا میبرد ، رضایت شغلی بهتر و درامد بالاتری را به ارمغان می آورد و سبب بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی میشود.

کاراموزی سبب شناخت بهتر مسیر حرفه ای کاری برای کاراموزان میشود.

در پژوهش های اخیر در سال 2018 آمده است که عمده ماحصل و عصاره مهارت های کسب شده توسط کاراموزان ، مهارت ابتکار عمل و خلاقیت ، مهارت نوشتاری ،مهارت گفتاری و ارتباطی میباشد و در3 دسته بندی 1-ارتباطی 2- کار تجربی 3-بینش تقسیم بندی میشود.

موفقیت شغلی عالی در انتظار کارآموزان

در سال 2004 مقاله ای منتشر شد که به  نقش و اثر کاراموزی بر استخدام دانشجویان میپردازد

یکی از اثرات پیداکردن شغل مناسب  ، موفقیت فردی و رضایت شغلی میباشد به این معنا که اگر شغل مورد نظر با نیازها و علاقه و ویژگی های فرد مطابقت داشته باشد ، رضایت بیشتری برای شخص به همراه دارد.

همچنین بنا بر تحقیقات انجام شده ؛ افراد بازدهی بالاتر و استرس کمتری را در حین انجام فعالیت شغلی خود ، تجربه میکنند.

به صورت کلی ، برای پیداکردن شغل مناسب و در نهایت رضایت شغلی بیشتر ، نیاز است که افراد ، خود را بشناسند و با ویژگی ها و استعداد ها و مهارت های خود آشنایی داشته باشند.

مبحث کارآموزی از آن دسته مباحثی میباشد که کمک به شناخت ویژگی ها و علاقه مندی های شغلی و همچنین پیداکردن مسیر شغلی مورد دلخواه میکند به این علت که افراد دانشجو اولین بار با محیط کار حرفه ای  و ساز و کار آن آشنا میشوند.

معمولا در ایالات متحده امریکا ، کاراموزان پس از تکمیل دوره کاراموزی خود ، اعتبار از سوی دانشگاه خود دریافت میکنند که این اعتبار میتواند به صورت کمک هزینه مالی و یا امتیاز تحصیلی و… باشد. بنابراین از مزیت های کاراموزی برای کاراموز را میتوان به 1-کاهش احساس غریبه بودن با محیط شغلی و استخدام 2- رضایت شغلی بیشتر ، اشاره کرد.

نویسنده بیان میکند که احتمال استخدام در دانشجویانی که  کاراموزی را  گذرانده اند  نسبت به دانشجویانی که کاراموزی را نگذرانده اند بیشتر است ، اما لزوما شغل مناسب تری متناسب با ویژگی های خود پیدا نمیکنند.

کارآموزان موفق معمولا نسبت به دانش آموزانی که از یک سیستم مدرسه محور فارغ التحصیل شده اند، دوره های بیکاری  کمتر از میانگین دارند. تکمیل موفقیت آمیز دوره کارآموزی می تواند مسیر اشتغال را برای جوانان آسان کند، حتی اگر آنها با شرکتی که محل آموزش را فراهم کرده است، شغلی پیدا نکنند .کوئینتینی و مانفردی، 2009 .

فارغ التحصیلان دوره کارآموزی می توانند 15 تا 20 درصد بیشتر از فارغ التحصیلان آموزش اجباری، درآمد داشته باشند .CEDEFOP ،2011

کسانی که آموزش های مبتنی بر کار را کامل می کنند نیز در مقایسه با کسانی که آموزش حرفه ای تمام وقت را به پایان رسانده اند، احتمال بیشتری برای یافتن شغل مناسب دارند -برتسچی و همکاران، 2009؛ پاری، 2009.

 

یادگیری مهارت های نرم

یادگیری مهارت های نرم در سازمان - کارمان

 

مهارت های نرم به عنوان یکی از حیاتی ترین و الزام آورترین مهارت های حوزه شغلی شناخته میشود و از آنجایی که مفهوم کارآموزی پس زمینه شغلی دارد بسیار مورد توجه کارفرمایان داخلی و خارجی قرار میگیرد.

مؤلفه آموزش مبتنی بر کار در دوره های کارآموزی به جوانان این فرصت را می دهد که مهارت های نرم یا عمومی آماده کار را توسعه دهند . مهارت هایی مانند حل مسئله، تیم سازی ، مدیریت زمان ، کنترل خشم ، مهارت مذاکره ، مدیریت تعارض و کارآفرینی در محیط های کاری به طور موثرتری نسبت به موقعیت های خارج از کار مانند کلاس  های درس یا محیط های کاری شبیه سازی شده توسعه می یابند .

اهمیت کارآموزی برای کارفرما

از آنجایی که پیداکردن نیروی انسانی وفادار و با کیفیت برای سازمان ها مشکل است لذا ایجاد فرایند کاراموزی برای شرکت ، مزیتی در حوزه منابع انسانی برای شرکت فراهم میکند.

ضمنا از مزایای مهم کاراموزی برای شرکت ، امتیاز مثبت برندینگ میباشد و حفظ ارتباط با نیروی انسانی جوان و خلاق را میتوان از مزایای آن  بر شمرد.

به طور کلی 5 مزیت برتر برنامه کاراموزی برای بیزنس ها به شرح زیر است :

 • استخدام افراد شاخص
 • ایجاد وفاداری و کاهش نرخ ریزش پرسنل
 • کاهش هزینه نیروی انسانی
 •  ایجاد برندینگ مثبت برای شرکت
 • ارتباط و پویایی با جامعه

شرکت هایی که سرمایه گذاری زیادی در دوره های کارآموزی انجام می دهند، کاهش نرخ جابجایی کارکنان را در موقعیت های ابتدایی گزارش کرده اند و کارآموزان را به عنوان جریانی از کارگران و متخصصین آماده، برای حرکت به سمت آموزش و موقعیت های ترفیعی سطح بالاتر میبنند – اسمیت و همکاران، 2009

شرکتهایی که در برنامه های کارآموزی سرمایه گذاری میکنند، مزایای دیگری از جمله کاهش هزینه های استخدام، افزایش رضایت شغلی در بین سرپرستان محل کار و دستیابی به نتایج مسئولیت اجتماعی شرکتی را گزارش میکنند.

 

رشد استخدام با رشد کارآموزی

در شکل بالا  آمار تعداد کارآموز به ازای هر 1000 کارمند را نشان میدهد که این نسبت در کشور سوییس و استرالیا و آلمان بیشتر است . به طور متوسط تعداد کارآموزان در کشورهای توسعه یافته بین 1 الی 5 درصد از جمعیت شاعل کشورها میباشد .

به فرض اگر در ایران برنامه های کارآموزی به طور کامل اجرا شود و با فرض 23 میلیون نفر جمعیت شاغل بالای 15 سال در سال 1401 ، جمعیت حدودی کارآموزان ایرانی با نرخ 1 درصد که کمترین ضریب میباشد ، میتواند به 200 هزار نفر در سال 1401 برسد.

بیشتر بخوانید : مزایا و فایده کارآموزی 

اصول کارآموزی طبق استاندارد جهانی

شرکت ها از دوره های کارآموزی برای برآوردن نیازهای مهارتی منظم خود در هنگام جایگزینی یا رشد نیروی کار ماهر که هسته اصلی کسب وکارشان را تشکیل میدهند، استفاده میکنند. ارائه دوره های کارآموزی پیوندهایی با جوامع محلی دارد و شرکت ها و سازمان ها باید با مراکز آموزشی فنی و حرفه ای فنی و حرفه ای مشارکت داشته باشند تا مفاهیم نظری زیربنای آموزش فنی را در اختیار کارآموزان قرار دهند.

ویژگی کاراموزی استاندارد:

 • عمدتا طول دوره کاراموزی بین 3 الی 12 ماه میباشد.
 • یک کاراموزی خوب ، کاراموزی برنامه ریزی شده است.
 • وظایف کاراموز باید از قبل تعیین شده باشد.
 • کاراموزی باید ساختار یافته باشد و کاراموز در بخش های مختلف شرکت فعالیت نماید.
 • وظایف باید چالشی باشند و تعریف شده باشند و همچنین مرتبط به آموزش و تخصص کاراموزان باشد.
 • کاراموزان را مسئولیت پذیر کنید اما زیر ذره بین قرار ندهید.
 • پاداش دهی و مجازات کاراموزان برای فعالیتشان ضروری است.
 • کاراموزان باید حس کنند که کار و فعالیتش با موفقیت سازمان گره خورده است.
 • برگزاری جلسات متعدد برای دادن بازخورد به کاراموزان

در بعضی از موارد مشاهده شده در امریکا ، کمک هزینه مالی به کاراموزان اعطا میشود به طور مثال ، ساعتی 15 دلار به ازای فعالیت کاراموز به آنها کمک هزینه مالی داده میشود.

کلیدهای موفقیت کارآموزی

عوامل کلیدی که منجر به موفقیت در اجرای دوره های کارآموزی شرکت ها می شود:

 • شرکتها ، کارآموزی را به عنوان یک فرآیند تجاری بلندمدت میدانند. اکثر آنها سال هاست که به آموزش کارآموزان می پردازند.
 • آنها کارآموزی را انتخاب میکنند، نه تنها به این دلیل که جایگزین ها یا گران بودند یا مشکلات کیفیتی را به وجود می آوردند، بلکه به این دلیل که به آنها اجازه می دهد مهارت ها و ویژگی هایی را که برای کسب و کارشان ضروری است تعریف و کنترل کنند. کارآموزانی که در شرکت “بزرگ” میشوند ، کارها را به روشی که شرکت می خواهد، انجام می دهند.
 • این شرکت ها توجه زیادی به نظارت بر پیشرفت کارآموزان دارند. دلیل این امر مشخص است. معادله هزینه برای کارآموزی، سرمایه گذاری اولیه در راه اندازی برنامه، استخدام و آموزش اولیه است و پس از آن با کسب مهارت ها و ماندن در شرکت، بازپرداخت میشود. شاگردی که زودتر از موعد کار را ترک می کند به این معنی است که شرکت بیشتر هزینه را متحمل می شود اما بازپرداخت کمی را متحمل می شود. نظارت بر پیشرفت به این معنی است که می توان مشکلات را در مراحل اولیه تشخیص داد و اصلاح کرد.
 • مشارکت قابل مشاهده از بالا – مدیران شرکتهای کوچک و متوسط و بزرگ شخصاً در برنامههای کارآموزی خود مشارکت دارند، و در استخدام، حضور در رویدادهای مقدماتی، و پرسش در مورد پیشرفت کارآموزان، نقش مهمی دارند.

راه های جذب کارآموز در دنیا

کارفرمایان موفق کارآموزی در حصول اطمینان از اینکه آنها افراد مناسب را برای دوره های کارآموزی خود استخدام می کنند، بسیار مراقب هستند.

-گستره ای از روش های انتخاب را به کار می گیرند و اگرچه مصاحبه ها رایج هستند ولی اکثر شرکت ها در مطالعات موردی از روش هایی مانند آزمون های استعداد و شخصیت شناسی همانند تست MBTI ، تست هوش هیجانی (EQ) و تست نئو 5 NEO ، تست دیسک و… برای نهایی کردن انتخاب خود استفاده کرده اند .

مشارکت با مدارس محلی، نمایشگاه های کار و گروه ها و شبکه های اجتماعی رایج است. همکاری با سازمان های غیردولتی و خصوصی که طیف وسیعی از روش ها را برای دستیابی به استخدام هدف خود به کار می گیرند. اتکای صرف به تبلیغات بعید است کافی باشد چرا که تبلیغات فیلترهای مخصوص به خود را تا حد زیادی ندارد و نمیتوان جذب کارآموزان کوشا و فعال را تضمین کرد . حضور اجتماعی می تواند در ارتباط با گروه های خاص بسیار مفید باشد. ( دانشگاه ها و انجمن های علمی )

انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی

 

حمایت های دولتی و حاکمیتی از کارآموزی

در کشورهایی نظیر انگلستان ، ولز ، نروژ ، استرالیا ، ایالات متحده امریکا از کارآموزی حمایت های حاکمیتی انجام میشود که این حمایت ها  به حمایت های قانون گذاری و رگولاتوری ، حمایت های مالی و حمایت های اجتماعی و صنفی ختم میشود.

به عنوان مثال در انگلستان یک سری کمک هزینه های کارآموزی برای شرکت های کوچک و متوسط (به ویژه شرکت های خرد) ایجاد شده است.

مالیات کارآموزی 0.5 ٪از کل هزینه های دستمزد کارفرما را نشان می دهد، که سپس کارفرما می تواند برای تامین مالی آموزش و ارزیابی کارآموزی به آن دسترسی داشته باشد. کمک هزینه 15000 پوندی برای کارفرمایان به این معنی است که این مالیات فقط برای قبوض پرداختی بیش از 3 میلیون پوند برای کارفرمایان پرداخت خواهد شد. این بدان معنی است که کمتر از 2 ٪از کارفرمایان بریتانیا مالیات را پرداخت می کنند که عمدتاً برای کارفرمایان بزرگتر هدف قرار می گیرد.

کارآموزی کجا بریم ؟

سوال و چالش  بسیاری از جوانان و دانشجو ها و کارجوهای عزیز کشورمان این است که شرکت های زیادی را درخواست داده ایم برای کارآموزی اما آنها کارآموز نمیپذیرند .

دغدغه به حق و درستی میباشد چرا که در حال حاضر و در زمانی که این مقاله نوشته میشود فرهنگ کارآموزی در ایران به درستی نقش نگرفته است و هم نیروی کار و هم کارفرمایان از اهمیت و شکل درست کارآموزی مطلع نیستند .

راه های متنوع برای پذیرش کارآموزی

1- جستجو در وبسایت های استخدامی

جستجو در وبسایت های کاریابی یکی از راه هاست . شما  می توانید نوع صنعت و فیلدی را که علاقه دارید تایپ کرده و آن را  جستجو کنید. در این وبسایت ها امکان فیلتر کردن جستجو براساس شهر ، رشته و حتی نوع همکاری نیز وجود دارد. اما نکته منفی که در این رابطه وجود داره این هست که به علت تعداد بالای درخواست ها ، یا درخواست شما دیده نمیشود و یا توسط کارفرما انتخاب نمیشوید. پس اصلا رو این گزینه روی میز حساب باز نکنید.

2- از روابط کاری و اجتماعی خود استفاده کنید

همه ما میان دوستان و آشنایان افرادی را داریم که می توانند معرف ما به شرکت ها و مراکز دولتی و خصوصی باشند. می توانید از ارتباطات خود نیز بهره ببرید.

 

 

شرکت در رویداد ها

 

3- تماس تلفنی ، ایمیلی با شرکت ها و سازمان ها

ارتباط مستقیم و ارائه خود ؛ همیشه یک راه دم دست برای کارآموزان بوده است.  انتظار این را نداشته باشید که کارفرمایان به راحتی شما را بپذیرند. در این مسیر صبوری را قطعا تمرین خواهید کرد اما یادتان باشد که ارزشش را دارد.

4- انجمن ها و صنف های دانشجویی

به خبرهای انجمن ها و وبسایت های دانشگاه ها توجه کنید. در تمامی دانشگاه ها میان مراکز مهم دولتی و حتی خصوصی روابطی وجود دارد که در صورت درخواست شرکت ها برای استخدام از میان دانشجویان ، این موضوع اطلاع رسانی خواهد شد. پس حتما به خبرهای دانشگاه خود برای استخدام نیز توجه داشته باشید.

5- شبکه سازی با کارفرمایان و صنف های کارفرمایی

این همان کندو عسل میباشد و کلونی کارفرمایان در این نهادها قرار دارند ، پیشنهاد میشود به واسطه هایی با کارفرمایان ارتباط بگیرید نظیر دعوت آنها به دانشگاه برای سخنرانی و یا بازدید از شرکت آنها.

6- سامانه های مخصوص  کارآموزی 

وبسایت های کاریابی مراجع خوبی برای دریافت فرصت های کارآموزی نیستند چون در 95 درصد از مواقع رزومه ها اصلا بررسی نمیشوند چه برسد به اینکه ارزیابی شوند و کارفرمایان تمایلی به جذب از این طریق ندارند . اما سامانه کارآموزی کارمان یک مرجع خوبی برای دریافت فرصت کارآموزی به صورت رایگان هست که دردسر پذیرش رو تا حد زیادی رفع کرده و دیگر نیاز به نگرانی برای پذیرش نخواهید داشت .

با جزئیات بیشتر بخوانید : کارآموزی کجا بریم ؟

مشکلات کارآموزی در ایران 

در حال حاضر مشکلات زیادی بر سر راه کارآموزی در ایران وجود دارد که میتوانیم این موانع و مشکلات را به 3 دسته بندی کلی تقسیم کنیم :

 1. موانع ساختاری و قانون گذاری
 2. موانع کارفرمایی
 3. موانع آموزشی

موانع ساختاری و قانون گذاری

مشکلات بیمه ای و مالیاتی گریبان گر اکثریت کارفرمایان میباشد و آنها دغدغه برای پرداخت بیمه و درد سر های آن را دارند . همچنین فرهنگ کارآموزی در ایران همچنان ناپخته و خام است و هم مردم و هم کارفرمایان نسبت به کارآموزی و اهمیت آن به درک درست و آگاهی کاملی نرسیده اند . عدم حمایت نظام حاکمیتی و دولت از کارفرمایان کارآموزی و نبود مشوق های مالی و مالیاتی نیز گویای این موانع است

یک نکته خیلی مهم هم که میتوان بهش اشاره کرد این است که در نظام آموزش عالی کشور و مخصوصا رشته ها و گرایش های مدیریت منابع انسانی ، جای سرفصل های آموزشی در بحث کارآموزی خالی است .

در سال های قبل و در حوالی زمان انقلاب سال 57 ایران طرح هایی نظیر  « طرح کاد » و طرح های حمایتی و صندوق کارآموزی در وزارت کار تعریف شده بود اما به دلایل مختلف آن برنامه های مفید متوقف یافت .

به طور کلی موانع ساختاری و قانون گذاری در ایران به صورت زیر میباشد :

1- نبود قانون بیمه مشخص برای شخص کارآموز

2- نبود معافیت های مالیاتی مشخص برای شخص کارآموز

3- نبود مشوق های مالی برای کارفرمایان

4- نبود حمایت های دولتی از کارآموزی

5- حذف برنامه های کارآموزی نظیر «طرح کاد»

6- نبود مشوق های لازم برای فرهنگ سازی کارآموزی

موانع کارفرمایی

علی رغم نبود آگاهی نسبی میان کارفرمایان عزیز و زحمتکش کشورمان ، مشکلاتی نظیر نبود برنامه سازمانی برای بحث کارآموزی ، عدم توجه به مشوق ها برای کارآموز و سهیم کردن کارآموز در رشد و توسعه سازمان و نبود اعتماد سیستم کارآموزی و تجربه منفی درباره کارآموزی عواملی هستند که سبب بی میلی کارفرمایان شده است.

به طور کلی عوامل زیر ، بخشی از موانع کارفرمایی در کشور ایران است :

1-نبود برند کارفرمایی جذاب برای کارآموزان
2- عدم تمایل به جذب کارآموز به دلیل تجربه منفی از آن
3- نوبد توان آموزشی برای آموزش کارآموز
4-نبود بستر ها و زیرساخت هایی برای جذب کارآموز
5- نداشتن مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه

موانع موسسات آموزشی

جالب این است که کاراموزان در فرایند کاراموزی تلاش میکنند تا یادگیری خوبی در کاراموزی داشته باشند اما نتیجه به خوبی محقق نمیشود. بسیاری از کارفرمایان نسبت به عدم آموزش و تخصص اولیه کارآموزان گلایه دارند و بیشتر از همه  ، نداشتن مهارت های نرم همانند مهارت های ارتباطی و تیم ورک مورد توجه کارفرمایان قرار میگیرد ..

یکی از بدیهی ترین چالش ها و مسائل سیستم آموزشی کشور اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور ، عدم تطابق آموزش ها با بازار کار میباشد و فاصله میان موسسات آموزشی ( مدارس و دانشگاه ها ) هر روز بیشتر و بیشتر شده به این علت که آموزش ها به روز نمیشوند و سیستم آموزشی کشور یک سیستم غیربهینه و غیربازده میباشد . لذا به جهت جبران این فاصله نظری و عملی ، اهمیت کار عملی و یا کاراموزی دوچندان میشود .

به طور کلی موانع ذیل از دسته موانع آموزشی میباشد :

1- نبود آموزش های کاربردی در دانشگاه ها

2- نبود ارتباط دانشگاه با صنعت و بازار

3- نبود آموزش فرهنگ کارآموزی و شاگردی

4- عدم کارایی بهینه سازمان فنی و حرفه ای کشور

5- عدم توجه به مهارت های نرم در آموزش دانشگاهی

6- نبود سامانه باز برای جذب شرکت ها در دانشگاه ها

سامانه کارآموزی ، راه حلی اصولی

 

saman

 

سامانه کارآموزی یا پلتفرم تخصصی کارآموزی راه حلی موثر برای حل موانع و مشکلات این حوزه است چه برای کارفرما و چه برای کارآموز و چه برای موسسات آموزشی .

سامانه های آموزشی به عنوان واسط و ناظر سیستم کارآموز میتواند تسهیلگر روند های کارآموزی شده و دغدغه های کارآموزان و کارفرمایان را تا حد زیادی برطرف نمایند . سامانه کارآموزی کارمان با تکیه بر دانش و تخصص کارآموزی حال حاضر دنیا و تجربه چندین ساله برگزاری دوره های آموزشی و کارآموزی به عنوان نخستین سامانه کارآموزی جامع و تخصصی ، میتواند پاسخگوی نیاز مردم عزیزمان باشد.

از این رو مردم عزیز چه کارفرمایان عزیز و چه کارآموزان میتوانند به این سامانه مراجعه کرده و برای اخذ ، مشاوره و راه اندازی سیستم کارآموزی در سازمان خود اقدام نمایند . همچنین کارآموزان عزیز میتوانند بدون دغدغه پذیرش و دغدغه نبود تخصص ، به سامانه مراجعه کرده و فرصت های کارآموزی مناسب در بهترین و پیشروترین شرکت های ایرانی را اخذ نمایند.

 

نظرات کارآموزان سامانه کارآموزی

1- ویدا اسکندری – کارآموز برتر سال 99


به قلم حسین حائری ، مدیر شرکت هومان و موسس کارمان
محقق کارآموزی از دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران 

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *